«Λύγισε» με Πονίτκα τον αποδεκατισμένο Ολυμπιακό με 67-65 ο Παναθηναϊκός για την ισοφάριση 1-1

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Πονίτκα στα 17,4’’ πριν τη λήξη και τον ΜακΚίσικ να αστοχεί στο τέλος, ο Παναθηναϊκός νίκησε 67-65 τον Ολυμπιακό, για το 1-1 στους τελικούς.

«Ζωντανός» με Πονίτκα ο Παναθηναϊκός!

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Πολωνού μπροστά στον Φαλ, στα 17,4’’ πριν τη λήξη και τον ΜακΚίσικ να αστοχεί στην εκπνοή, οι «πράσινοι» νίκησαν 67-65 τον Ολυμπιακό, τερματίζοντας το σερί των 14 ηττών και ισοφαρίζοντας σε 1-1 τους τελικούς της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχτηκαν χωρίς τον Κώστα Σλούκα, στις αρχές του δεύτερου μέρους αποβλήθηκε ο Τόμας Γουόκαπ, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο αποχώρησε τραυματίας ο Σάσα Βεζένκοφ.

Κορυφαίοι των «πράσινων» οι Πονίτκα και Λι με 12 πόντους ο καθένας.

Από τους Πειραιώτες, ξεχώρισε ο Παπανικολάου με 15π., 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Γουόκαπ να προσθέτει άλλους 14π.

Ο τρίτος τελικός θα γίνει την προσεχή Κυριακή (11/6), στο ΣΕΦ, στις 21:15.

Το ματς
Με τους Γκουντάιτις, Μαντζούκα, Πονίτκα, Γκριγκόνις και Λι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Λαρεντζάκη και Γουόκαπ. Μετά το κλειστό πρώτο δίλεπτο (5-4), οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, υποχρεώνοντας σε λάθη τους «ερυθρόλευκους» και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με Πονίτκα και Λι έκαναν σερί 10-0 για το +11 (15-4), μέχρι το 5’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τους Φαλ και Γουόκαπ και με επιμέρους σκορ 2-9 (17-13), στο 8’. Εκεί, με ένα αντιαθλητικό φάουλ του Γουόκαπ στον Λι άλλαξε το μομέντουμ του ντέρμπι. Το «τριφύλλι» βρήκε ρυθμό και με την είσοδο του Παπαγιάννη στο παρκέ έτρεξε σερί 8-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (25-13).

Πολύ φορτσάτος μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός. Με απανωτές καλές άμυνες, πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ και μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Γουόκαπ οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 12-0 και ισοφάρισαν (25-25), στο 13’. Ο Γκριγκόνις σημείωσε το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μπολομπόι να βάζει τους Πειραιώτες για πρώτη φορά μπροστά (27-29), στο 15’. Οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Γουίλιαμς (31-29), με το ματς να συνεχίζεται σε αργό τέμπο. Ωστόσο, τα τελευταία τέσσερα λεπτά ανήκαν στην ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία χάρη στην άμυνα και τον πολύ ορεξάτο Γουόκαπ έκανε επιμέρους σκορ 2-6 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (33-35).

Αν και ο Γουόκαπ αποβλήθηκε στην αρχή του δεύτερου μέρους (χρεώθηκε με φλόπινγκ και είχε ήδη το αντιαθλητικό), ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και με σερί 5-0 πήγε στο +7 (33-40), στο 22’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Πονίτκα και Γκριγκόνις και με επιμέρους σκορ 9-2, ισοφάρισε (42-42), στο 25’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νέα απώλεια, με τον Βεζένκοφ να αποχωρεί τραυματίας. Παρ’ όλα αυτά, χάρη στον Φαλ οι Πειραιώτες πέρασαν ξανά μπροστά και πήγαν στο +4 (46-50), στο 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από λύσεις με τους Π. Καλαϊτζάκη και Λι να δίνουν το προβάδισμα (51-50) στους γηπεδούχους, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Καλύτερο ξεκίνημα και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με πολυφωνία στην επίθεση έτρεξε επιμέρους σκορ 3-9, για το +5 (54-59), στο 33’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ντέρμπι έπεσε κατακόρυφα με πολλά λάθη και από τους δύο. Ωστόσο, το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο για την ομάδα του Πειραιά, η οποία «κόλλησε» εντελώς επιθετικά, με τον Παναθηναϊκό από την άλλη να βρίσκει λύσεις με Πονίτκα, Γκριγκόνις και Μαντζούκα και με επιμέρους σκορ 10-1 να περνάει μπροστά (64-60), στο 37’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με προσωπικό 5-0 του Παπανικολάου για το προβάδισμα (64-65), στο 39’. Εκεί, με ένα μεγάλο τρίποντο του Πονίτκα μπροστά στον Φαλ, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (67-65), στα 17,4’’ πριν τη λήξη. Ο ΜακΚίσικ αστόχησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με το τελικό 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/32 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

14:55
Δημιουργία συνασπισμού χωρών για το μεταναστευτικό (Βίντεο)
14:22
Απόπειρα φόνου διαπράχθηκε το μεσημέρι στη Λακατάμεια (Βίντεο)
12:12
Αποτελεσματικά μέτρα για το μεταναστευτικό ζητούν χώρες της πρώτης γραμμής (Βίντεο)
11:41
Τμήμα Μετεωρολογίας - 2ο Δελτίο Καιρού 23/04/24
11:28
Mεγάλη πυρκαγιά σε εξέλιξη στην Κρήτη
11:19
Ο εκσυγχρονισμός Νομικής και Ελεγκτικής Υπηρεσίας στις προτεραιότητες της Κυβέρνησης (Βίντεο)
10:44
Όλες οι ειδήσεις

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.