Europa League: Βήμα για τα ημιτελικά η Ρόμα, η Γιουνάιτετ και Βιγιαρεάλ - Στην 15η θεση η Κύπρος, οιώθει την ανάσα της Τσεχίας

Ανάμεικτα συναισθήματα άφησαν οι χθεσινοί πρώτοι αγώνες της προημιτελικής φάσης του Γιουρόπα Λιγκ, σε σχέση με την βαθμολογία της Κύπρου στην ΟΥΕΦΑ και την μάχη για να διατηρηθεί στην 15η θέση. Στα θετικά η ήττα της Δυναμό Ζάγκρεμπ από την Βιγιαρεάλ, στα αρνητικά, η ισοπαλία της Σλάβια Πράγας με αντίπαλο την Άρσεναλ.

Αναλυτικά οι χθεσινοί αγώνες του Γιουρόπα Λιγκ:

Πλώρη για τα ημιτελικά της διοργάνωσης έβαλε χθες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Γρανάδα με 2-0. Οι μπέμπηδες άνοιξαν το σκορ με τον Μάρκους Ράσφορντ στο 31 και ο Μπρούνο Φερνάντες με εκτέλεση πέναλτι στο 90.

Προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Ρόμα, η οποία επικράτησε 2-1 του Άγιαξ στην Ολλανδία. Οι Ρωμαίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Κλάασεν στο 39, ωστόσο ο τερματοφύλακας Λόπεθ, κράτησε την ομάδα του στον αγώνα, με αποκορύφωμα την απόκρουση του πέναλτι του Τάντιτς στο 52. Σε αντίθεση με τον Λόπεθ, ο τερματοφύλακας του Άγιαξ Σχέρπεν χρεώνεται το τραγικό λάθος στο γκολ της ισοφάρισης των «τζιαλορόσι» με το απευθείας φάουλ του Πελεγκρίνι. Το τελικό 2-1 για την Ρόμα πέτυχε ο Ιμπάνιες στο 87. Ήταν η πρώτη ήττα του Άγιαξ μετά από 24 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο στο Έμιρεϊτς ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Σλάβια Πράγας. Βελτιωμένη και απαιτητική στην επανάληψη η Άρσεναλ, κατάφερε να βρει το γκολ στο 86 με τον Πέπε, όμως οι Τσέχοι χτύπησαν στις καθυστερήσεις με τον Χόλες για το τελικό 1-1.

Τέλος στο «Μαξιμίρ», η Βιγιαρεάλ με μία επαγγελματική εμφάνιση επικράτησε με 1-0 της Δυναμό Ζάγκερμπ και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Το συγκρότημα του μετρ της διοργάνωσης Ουνάι Έμερι ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στη νίκη με πέναλτι του Ζεράρ Μορένο στο 44.

Τελευταία Ενημέρωση: 09 Απριλίου 2021 - 10:55

Τελευταιες Ειδησεις

28 Μαρτίου
Έκθεση ΟΗΕ: Η διαίρεση της Κύπρου εμποδίζει την απόλαυση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων από όλους τους κατοίκους

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.