Εκτός έδρας νίκη για τον Αχιλλέα

Tη δεύτερη συναπτή νίκη και τρίτη γενικά πέτυχε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου επικρατώντας εκτός έδρας με 77-74 της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι από τους νικητές ήταν οι Έλβις Χάρβεϊ (22 πόντους, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Δημήτρης Γεωργακούδης (15 πόντους, 3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Στο 4΄ η ΕΝΑΔ μετά το λέι απ του Παναγιώτου πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (14-6), με τον Αχιλλέα να ισοφαρίζει σε 15-15 στο 7' με τις δύο βολές του Χάρβεϊ, ενώ λίγο αργότερα μπήκε μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του Μπράουν (17-18). Η ομάδα του Καϊμακλίου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με άλλους επτά πόντους για να δημιουργήσει απόσταση οκτώ πόντων (17-25).

Στο 11' οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό μετά το καλάθι του Χάρβεϊ (20-30), με την ΕΝΑΔ να φτιάχνει σερί 12 πόντων και μέχρι το 15' έκανε την ανατροπή με το δίποντο του Κωνσταντίνου (32-30). Από εκεί και πέρα, μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου υπήρχε εναλλαγή στο σκορ με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου να έχει το προβάδισμα με έναν πόντο (36-37).

Ο Αχιλλέας μπήκε με σερί οκτώ πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 22' το τρίποντο του Γεωργακούδη έφερε τη διαφορά στους εννέα πόντους (39-45), ενώ στο 25' με το δίποντο του Τρετιακόβ πήγε στους 11 (42-53). Οι γηπεδούχοι στο 26', με το καλάθι του Κροφ, μείωσαν στους έξι (47-53), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με πέντε πόντους από τους γηπεδούχους για να πέσει η διαφορά στους τέσσερις (53-57).

Η βολή του Μπράουν στο 38' ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (64-74), με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να φτιάχνουν σερί δέκα πόντων στη συνέχεια και μισό λεπτό πριν από τη λήξη το τρίποντο του Κροφ έγινε το 74-74. Το ροζ φύλλο τελικά πήγε στoν Αχιλλέα Καϊμακλίου με σκορ 77-74, μετά το καλάθι του Μπράουν και τη βολή του Χάρβεϊ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 36-37, 53-57, 74-77

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Μιχάλης Τσαγγαρίδης)

Σέπος 11 (3), Παναγιώτου 5, Μόσλεϊ 14 (1), Φίσερ 23 (2), Κροφ 19 (3), Κωνσταντίνου 2, Φραγκέσκου, Κασινόπουλος

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής)

Μπράουν 15 (2), Γεωργακούδης 15 (3), Τρετιάκοβ 9, Χάρβεϊ 22 (1), Νάιλς 8, Αγρότης, Ανθυμιάδης 6 (2), Κτωρίδης, Τσοχαταρίδης 2

18:52
ΑΚΕΛ: Η κυβέρνηση να ενημερωθεί εάν έγινε μεταφορά πυραύλων στο Ισράηλ μέσω Κύπρου
17:37
Γ.Γ ΟΗΕ: Καιρός να σταματήσει ο κύκλος των αντιποίνων στη Μέση Ανατολή
17:29
Όλες οι ειδήσεις

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.