Στα ημιτελικά ΕΘΑ και ΑΕΚ

Η ΕΘΑ έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας, επικρατώντας για δεύτερη φορά της «Καπάτσος» Ομόνοιας με 72-68, σε παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Τρίτης (16/12/14) στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία».

Το παιχνίδι ήταν άκρως εντυπωσιακό, συναρπαστικό και με συχνές αλλαγές στο προβάδισμα, με την ΕΘΑ να αξιοποιεί το καλό τρίτο δεκάλεπτο, που της έδωσε την ευκαιρία να ελέγξει την πορεία του αγώνα, αφού είχε προβάδισμα και τριών πόντων από το πρώτο παιχνίδι (55-52).

Με ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνά τους μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, με την ΕΘΑ να καταφέρνει να κλέψει τρεις φορές την μπάλα και να φτάσει σε τρία εύκολα καλάθια, που της έδωσαν το προβάδισμα με 6-0 στο 3΄22΄΄. Η «Καπάτσος» Ομόνοια απάντησε με τέσσερις σερί πόντους, όμως η ΕΘΑ είχε περισσότερες λύσεις και έφτασε στο 5΄36΄΄ στο 11-4, την ίδια ώρα που οι «πράσινοι» έβλεπαν τον Οχουαρέτζ να συμπληρώνει τρία φάουλ. Ωστόσο, η «Καπάτσος» Ομόνοια κατάφερε να κυριαρχήσει μέσα στη ρακέτα, να μειώσει σε 11-10 στο 7΄, να ισοφαρίσει στο 8΄33΄΄ σε 14-14 και να προσπεράσει στο 9΄22΄΄ με 15-17, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ ανατροπής (15-19).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με την Ομόνοια να συνεχίζει να ελέγχει το παιχνίδι και με τρίποντο του Μπρίτον ξέφυγε με 7 πόντους διαφορά στο 13΄48΄΄ (17-24). Η επιστροφή του Ρος στην πεντάδα των «κιτρινόμαυρων» βελτίωσε την αμυντική συμπεριφορά τους, με τον Κερκ να κερδίζει περισσότερες μάχες κάτω από τα καλάθια και στο 18΄18΄΄ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 30-30. Το ημίχρονο έληξε με τρίποντο του Μπόουντεν και προβάδισμα της Ομόνοιας με 30-33.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, καθώς με τρίποντο του Γκριγκόροφ η Ομόνοια προσπέρασε με 30-36, για να ακολουθήσει σερί της ΕΘΑ 8-0, που την ξαναέβαλε μπροστά στο σκορ με 38-36 και στη συνέχεια νέο σερί 0-5 των «πρασίνων» τούς ξαναέφερε σε θέση ισχύος 38-41 (22΄). Οι «κιτρινόμαυροι» αξιοποίησαν τις περισσότερες επιθετικές λύσεις που είχαν και τη νευρικότητα στους «πράσινους» και βρέθηκαν να προηγούνται με 8 πόντους διαφορά στο 28΄06΄΄ (54-46), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 57-52.

Οι άμυνες συνέχισαν το ίδιο δυνατές και στην τελευταία περίοδο, με την ΕΘΑ να κλείνει καλύτερα μέσα στη ρακέτα και να έχει την ευκαιρία να ελέγχει και την πορεία του αγώνα, διατηρώντας σταθερό προβάδισμα. Η Ομόνοια βρισκόταν κοντά στο σκορ, όμως δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, ακολουθώντας το λιγότερο με τρεις πόντους διαφορά, ενώ 35΄΄ πριν από τη λήξη μείωσε σε 66-65. Ωστόσο, η ψυχραιμία από τη γραμμή των ελεύθερων βολών του Μασάμπα και το κόψιμο του Κερκ στον Γουίλιαμς, κατέγραψαν το τελικό 72-68 για την ΕΘΑ.

Δεκάλεπτα: 15-19, 30-33, 57-52, 72-68.

ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)
(22/26β., 16/37δ., 6/17τρ., 28-13ρ., 15ασ., 6κλ., 3κ., 19λ.): Κάιλς 8 (1), Ρος 17 (2), Αναστασιάδης 3 (1), Ράσελ 16 (2), Τόμιτς 2, Μασάμπα 13 (10ασ.), Κερκ 13, Ζαχαρίου.

«ΚΑΠΑΤΣΟΣ» ΟΜΟΝΙΟΑ (Μιχάλης Τσαγγαρίδης)
(12/20β., 16/38δ., 8/19τρ., 22-10ρ., 10ασ., 8κλ., 2κ., 15λ.): Γουίλιαμς 9, Μπόουντεν 11 (3), Γουίλκερσον 5, Παπακώστας, Μπρίτον 26 (3), Γκριγκόροφ 15 (2), Οχουαρέτζ 2.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ Η ΑΕΚ

Το εισιτήριό της για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας εξασφάλισε το βράδυ της Τρίτης (16/12/14) η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία πέτυχε δεύτερη νίκη επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 81-68, στο «Κίτιον» της Λάρνακας. Στο πρώτο παιχνίδι οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν επικρατήσει με 83-79 στο Αυγόρου. Η Πετρολίνα ΑΕΚ στήριξε τη νίκη της στην καλή επιθετική βραδιά στην οποία βρέθηκαν οι παίκτες της και κυρίως ο Τάντους ΜακΦάντεν, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 28 πόντους. Οι «βυσσινί» πάλεψαν το παιχνίδι, ήταν κοντά στο σκορ, όμως δεν έφτασαν σε κανένα σημείο στην ανατροπή και έτσι πρόσθεσαν νέες εμπειρίες, ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα των γηπεδούχων, που τους έφερε να προηγούνται με 10-4 στο 5΄50΄΄ δεν είχε συνέχεια, αφού η Ένωση αντέδρασε και με σερί 0-7 προσπέρασε στο 8΄10΄΄ με 10-11, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σερί της Πετρολίνα ΑΕΚ 5-0 (15-11). Οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και να διατηρούν ελαφρύ προβάδισμα, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, με την Ένωση να καταφέρνει να ισοφαρίζει και πάλι σε 32-32 στο 18΄ και την Πετρολίνα ΑΕΚ να οδηγεί τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με προβάδισμα 39-37.

Εντυπωσιακά μπήκε στην τρίτη περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ, καθώς με σερί 7-0 ξέφυγε με 46-37 στο 21΄30΄΄. Μετά το τάιμ-άουτ της Ένωσης ακολούθησαν δυόμισι λεπτά χωρίς καλάθι, για να έρθει ο εντυπωσιακός στο τρίτο δεκάλεπτο Τάντους ΜακΦάντεν και να ανεβάσει τη διαφορά στους 13 πόντους (51-38), πριν από τη συμπλήρωση του πενταλέπτου. Οι «βυσσινί» προσπάθησαν να επανέλθουν, μείωσαν σε 55-48, όμως ο ΜακΦάντεν έκλεισε το δεκάλεπτο με νέο τρίποντο (58-50). Στα πρώτα δυόμισι λεπτά της τελευταίας περιόδου η Ένωση κατάφερε να μειώσει σε 60-59, για να έρθει νέο ξέσπασμα της Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία με σερί 10-0 από το 35΄38΄΄ έως το 38΄ ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (81-66) και σφράγισε την πρόκριση με τελικό σκορ το 81-68.

Δεκάλεπτα: 15-11, 39-37, 58-50, 81-68.
ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Νικόλας Σ. Παπαδόπουλος)
(13/18β., 19/39δ., 10/21τρ., 25-4ρ., 15ασ., 7κλ., 1κ., 7λ.): Χάρπερ 14 (1), Κοιλαράς 2, Πέτροβιτς 10 (1), ΜακΦάντεν 28 (5), Παπαγιάννης, Ντάιρεν 13 (1), Λεοντίου, Μπαπτίστ, Παντελή 14 (2).

ΕΝΩΣΗ Ν.Π. (Παναγιώτης Γιανναράς)
(10/18β., 23/51δ., 4/11τρ., 26-12ρ., 13ασ., 4κλ., 2κ., 11λ.): Θωμά, Κον 15 (1), Σιόκουρος, Τραΐκοφ 18 (1), Κουμή, Τρισόκκας 9, Σολωμού, Στάρινγκ 5 (1), Παπαδόπουλος 6, Σάμπια 5 (1), Αλεξάντερ 10.

09:04
Αυστηρές προειδοποιήσεις Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου κατά των οριζόντιων μέτρων
08:07
Σήμερα η απάντηση του ελληνικού δικαστηρίου για τον θάνατο της κόρης της Τζωρτζίνας Δασκαλάκη
07:04
Τίτλοι Ειδήσεων: Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
07:00
6η αγωνιστική πρωταθλήματος Cyta: Απόλλων - ΑΕΖ και Δόξα - Οθέλλος
06:47
Στο στόχαστρο του Ισλαμικού Κράτους οι "σταυροφόροι"
06:44
Αϊτή: Περισσότεροι από χίλιοι φόνοι μέσα σε 2 μήνες
06:19
Σήμερα η απόφαση του ελληνικού δικαστηρίου για την υπόθεση βιασμού 12χρονης στον Κολωνό
06:16
Απορρίφθηκε από την Βουλή η πρόταση δυσπιστίας κατά της κυβέρνησης για τα Τέμπη
06:02
Όλες οι ειδήσεις

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.