Χρυσό για Χριστοφή και αργυρό για Τράικοβιτς στο Τσίρειο, "αεράτος" ο Τεντόγλου (φώτος)

Το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. με εμπόδια γυναικών κατέκτησε η Κύπρια πρωταθλήτρια, Ναταλία Χριστοφή και το αργυρό στα 110μ. με εμπόδια ανδρών ο Κύπριος πρωταθλητής Μίλαν Τράικοβιτς στο 2ο Cyprus International Athletics Meeting, το οποίο από τη φετινή χρονιά ανήκει στα «χάλκινα» της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Στίβου και το οποίο διοργανώνει η ΚΟΕΑΣ στο Τσίρειο Στάδιο Λεμεσού.

Ελληνική υπόθεση ήταν η σφυροβολία ανδρών

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μιχάλης Αναστασάκης, με καλύτερη βολή στα 75.02μ. στην 6η του προσπάθεια. Ο Αναστασάκης έχει καλύτερη επίδοση τα 77,42 μ. που σημείωσε στο μίτινγκ της Αλεξάνδρειας.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Χρήστος Φραντζεσκάκης με καλύτερη βολή στα 74.02μ, επίδοση η οποία είναι η καλύτερη του για φέτος, και το χάλκινο κατέκτησε ο Έλληνας πρωταθλητής, Ιβάν Μενγκλεμπέη με 73.74μ.

Από τις κυπριακές παρουσίες, ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης κατέλαβε την 5η θέση με καλύτερη βολή στα 72.46μ. και ο Ιωσήφ Κεσίδης κατέλαβε την 9η θέση με 69.43μ.

100μ. γυναικών

Η 20χρονη Ελληνίδα σπρίντερ, Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, στα 100μ. ισοφάρισε το ατομικό της ρεκόρ καθώς τερμάτισε σε 11.44 (-0,4|), επίδοση που είχε σημειώσει και την 1η Ιουνίου του 2022.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μοιράζεται την πρώτη θέση με την Μαμπούντου Κόνε, από την Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία τερμάτισε με την ίδια επίδοση. Τρίτη ήταν η αθλήτρια από την Πολωνία, Μαγκαλένα Στεφάνοβιτς με χρόνο 11.46. Από κυπριακής πλευράς, στα 100μ. αγωνίστηκε η Μαριάννα Πισιάρα η οποία τερμάτισε στην 8η θέση με 11.97.

100μ ανδρών

Στα 100μ. ανδρών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος αθλητής, Erik Cardoso, ο οποίος τερμάτισε με χρόνο 10.29, το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο συμπατριώτης του, Felipe Bardi, με 10.36, και το χάλκινο μετάλλιο, ο Αυστριακός, Markus Fuchs, με 10.37. Από κυπριακής πλευράς, στα 100μ. αγωνίστηκε ο Σταύρος Αυγουστίνου, ο οποίος τερμάτισε στην 8η θέση με χρόνο 10.70.

200μ. γυναικών

Δύο ατομικές επιδόσεις σημειώθηκαν στα 200μ. γυναικών, από τις αθλήτριες Μαμπούντου Κόνε και Πολυνίκη Εμμανουηλίδου. Η αθλήτρια από την Ακτή Ελεφαντοστού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 23.02, ενώ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια το αργυρό με χρόνο 23.18. Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου ισοφάρισε το πανελλήνιο ρεκόρ στα 200 μ. γυναικών Κ23, το οποίο ανήκει στην Μαρία Μπελιμπασάκη από το 2013 και βελτίωσε το δικό της ατομικό ρεκόρ, το οποίο ήταν 23.59.

Στην τρίτη θέση και το χάλκινο κατάκτησε η Lorraine Martins, από την Βραζιλία, με 23.57. Από κυπριακής πλευράς, αγωνίστηκε η Μαριάννα Πισιάρα, η οποία τερμάτισε στην 7η θέση με χρόνο 24.65.

Άλμα εις μήκος

Ο Μίλτος Τεντόγλου με το «καλημέρα» στην σεζόν, άφησε το στίγμα του.

Στο πρώτο του άλμα για την καλοκαιρινή περίοδο, «πέταξε» στα 8,25μ. στο μίτινγκ της Λεμεσού, που ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη και απλά στο τελευταίο του άλμα βελτίωσε την επίδοσή του κατά ένα εκατοστό (8,26μ.).

Συνέχισε τον αγώνα με άκυρο άλμα, ενώ το τρίτο ήταν στα 8,17μ. και ακολούθησε άκυρο στο τέταρτο άλμα. Στο πέμπτο προσγειώθηκε στα 8,22μ. Και στην τελευταία προσπάθεια ήρθε το 8,26μ. Δεύτερος ακολούθησε ο Τόμπιας Μόντλερ με 7,96μ., ενώ ο Ανδρέας Πανταζής ήταν 6ος με 7,44μ.

100μ. με εμπόδια γυναικών

Το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. με εμπόδια γυναικών κατέκτησε η Κύπρια πρωταθλήτρια, Ναταλία Χριστοφή, με χρόνο 13.16, το αργυρό μετάλλιο η Maayke Tjin-A-Lim, από την Ολλανδία, με 13.18 και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελισάβετ Πεσιρίδου με 13.25. Από κυπριακής πλευράς, στην τέταρτη θέση η Δάφνη Γεωργίου με 13.32, η οποία σημείωσε και ατομική επίδοση και στην 7η θέση η Σταυριάνα Αδάμου με 14.58

Δισκοβολία

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βέλγος Philip Milanov με καλύτερη βολή στα 62.55, το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής από την Νότια Αφρική, Victor Hogan, με 62.31 και το χάλκινο ο Τσέχος Marek Barta, με 62.25. Από κυπριακής πλευράς, ο Απόστολος Παρέλλης, τερμάτισε στην 7η θέση με βολή 58.46 και ο Γιώργος Κονιαράκης, στην 8η θέση με 55.83.

110μ. με εμπόδια ανδρών

Το χρυσό μετάλλιο στα 110μ. με εμπόδια ανδρών κατέκτησε ο Yaqoub Al-Youha, από το Κουβέιτ, με χρόνο 13.48, το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Κύπριος πρωταθλητής, Μίλαν Τράικοβιτς, με χρόνο 13.57 και το χάλκινο μετάλλιο ο Πολωνός Krzysztof Kiljan, με 13.73. Ο Κύπριος αθλητής Κωνσταντίνος Τζιακουρής τερμάτισε στην 8η θέση με 14.79.

Τελευταία Ενημέρωση: 26 Μαΐου 2023 - 11:14

Τελευταιες Ειδησεις

28 Μαρτίου
Έκθεση ΟΗΕ: Η διαίρεση της Κύπρου εμποδίζει την απόλαυση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων από όλους τους κατοίκους

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.