"Γαλαζοκίτρινο" το ντέρμπι στο βόλεϊ, στο τάι-μπρέικ νίκησε το ΑΠΟΕΛ την Ανόρθωση και ανέβηκε στη 2η θέση

O AΠΟΕΛ, η Αναγέννηση Δερύνειας και η Ε.Ν.Π. ήταν οι νικητές των τριών αγώνων της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών που έγιναν την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Ανορθώσεως 3-2 στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» και ισοφάρισε 1-1 τις νίκες. Η Αναγέννηση Δερ. επικράτησε της Ολυμπιάδος Φρ. με 0-3 σετ, ενώ η Ε.Ν.Π. πήρε σημαντική νίκη επί της Ν. Σαλαμίνας με 3-1 σετ.

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-2( 28-26, 16-25,26-24, 22-25, 15-09)

Στη 2η θέση ανέβηκε ο ΑΠΟΕΛ μετά τη νίκη επί της Ανορθώσεως με 3-2 σετ στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» σε 134’ Ένα σπουδαίο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους «γαλαζοκίτρινους» να ισοφαρίζουν σε 1-1 τις νίκες ενόψει πλέϊ-οφς.

Στο πρώτο σετ η Ανόρθωσις βρέθηκε ένα βήμα από το σετ 23-24, αλλά ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε στους έξτρα πόντους 28-26 σε 30’ και άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις ήταν ανώτερη ξέφυγε 03-09 και 12-19 για να επικρατήσει 16-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε προβάδισμα δυο πόντων στο τρίτο σετ (17-15, 20-18) για να κερδίσει 26-24 στους έξτρα πόντους και προηγήθηκε εκ νέου με 2-1. Απάντηση από την Ανόρθωση στο τέταρτο σετ αφού προηγήθηκε στο σκορ επικράτησε 22-25 σε 31’ και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο πέμπτο σετ ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερος ξέφυγε με 14-09 για να επικρατήσει 15-09 σε 17’ κερδίζοντας τον αγώνα με 3-2 σετ/

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Ευσταθίου, Shlomin, Vanags, Xρυσοστόμου,Uuscari – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Aντωνιάδης,Beρέϊς, Πέτρου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Χριστοφόρου, Χρυσοστόμου, Ustinov, Ζηκάκης, Glivenko, Viller – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Σαββίδης, Χατζηφιλίππου, Δημητρίου, Κοντός.

Διαιτητές: Χρ. Μαϊφόσιης – Κ.Στεφανή / Επόπτες: X. Γεροσίμου –Μ. Σταματόπουλος / Σημειωτές: Α. Χατζηκωστή – Ρ. Γεωργίου/ Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Καίλής

«ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ»: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ.  – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 0-3 (12-25, 10-25, 18-25)

Η Αναγέννηση Δερ. επικράτησε στο Αθλητικό Κέντρο «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» της Ολυμπιάς Φρ. με 0-3 σετ σε 66’ και έμεινε στην 4η θέση.

Η Αναγέννηση Δερ. προηγήθηκε 17-07 για να κερδίσει το πρώτο σετ με 12-25 σε 21’ και προηγήθηκε 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ η Αναγέννηση Δερ. προηγήθηκε 06-17 για να κερδίσει 10-25 σε 22’ και αύξκησε σε 2-0 σετ. Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά στο σκορ στο τρίτο σετ (01-05, 19-16) για να επικρατήσει 25-18 σε 23’ και επικράτησε με 0-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Σάββα, Ξενοφώντος, Χαραλάμπους, Αδάμου, Ερωτοκρίτου, Θεοφάνους – Λίμπερο: Παύλου, Ζάκου – Αλλαγές: Kώστα, Σιαπάνη,Ηλία, Ματθαίου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Antonic,Leontyev, Κυπριανού, Stevovic,Sihnayeuski, Kαραγιάννης- Λίμπερο: Παπαϊωάννου  - Αλλαγές: Τζωρτζής, Νurettin, Έλληνας, Σιαπάνης

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: E.N.Π. – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (25-19, 17-25,25-21, 25-22)

Νίκη που της δίνει ώθηση για τη συνέχεια και ισοφαρίζει τις νίκες ενόψει της Β Φάσης σε 1-1 πέτυχε η Ε.Ν.Π. την Παρασκευή στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Οι «βυσσινί» επικράτησαν με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας σε αγώνα διάρκειας 111’.

Στο πρώτο σετ η ΕΝΠ έπαιξε καλύτερα προηγήθηκε 23-18 και κέρδισε 25-19 σε 28’ ανοίγοντας το σκορ. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 κερδίζοντας στο δεύτερο σετ 17-25 αφού προηγήθηκε 16-21 ισοφαρίζοντας 1-1.

Η Ένωση πήρε εκ νέου το προβάδισμα αφού πήρε το τρίτο σετ 25-21 σε 29’ αφού πήρε σκορ ασφαλείας (23-17). Οι «βυσσινί» εξασφάλισαν τη νίκη στο τέταρτο σετ αφού προηγήθηκαν με βραχεία κεφαλή επικράτησαν 25-22 σε 29’ κερδίζοντας τον αγώνα με 3-1 σετ.

Ε.Ν.Π. (T. GALIMBERTI): Τόφια, Diaz, Γεωργίου, Santos, Penchev, Σαββίδης – Λίμπερο: Χρυσοστόμου – Αλλαγές:

NΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K.AΔΑΜΟΥ): Σαββίδης, Παφίτης, Τhiel, Andrande, Νικολάου, Telles – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Aχιλλέως, Σαββίδης, Χατζηβασίλη.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Δ. Κουκούνης / Επόπτες: Π. Σαράντης –Β.Βασιλείου / Σημειωτές: M. Kασιούρη – Φ. Στέκα/ Παρατηρητής Αγώνα: A. Kαλλής.

06:19
Σήμερα η απόφαση του ελληνικού δικαστηρίου για την υπόθεση βιασμού 12χρονης στον Κολωνό