Η Μ.Σίτι την πρόκριση, η Άρσεναλ τις εντυπώσεις (vid)

Μπορεί η Άρσεναλ να ήταν εξαιρετικά στημένη στο «Έτιχαντ», όμως η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε τον τρόπο να πάρει την πρόκριση στην φάση των «16» του FA Cup.

Ένα γκολ του Νέιθαν Άκε ήταν αρκετό (1-0) , με τους «κανονιέρηδες» να ηττώνται στο πρώτο από τα τρία ματς που θα δώσουν στο επόμενο δίμηνο με τους «γαλάζιους», αλλά να κερδίζουν τις... εντυπώσεις με την εμφάνισή τους. Σε ένα απίστευτο ματς από πλευράς τακτικής ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και την Άρσεναλ , οι «πολίτες» ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση, χάρη στο γκολ του Νέιθαν Άκε στο 65ο λεπτό. Τρομερά διαβασμένος ο Μικέλ Αρτέτα, στις λεπτομέρειες κρίθηκε η πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup.

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Η αλήθεια είναι πως βλέποντας την ενδεκάδα της Άρσεναλ και το εκτεταμένο rotation του Μικέλ Αρτέτα απέναντι στους βασικούς της Μάντσεστερ Σίτι, η σκέψη όλων πήγε στο ότι θα ακολουθούσε ένα εύκολο βράδυ για τους «πολίτες».

Από τα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους όμως, το σενάριο αυτό έδειξε να καταρρίπτεται, με τους «κανονιέρηδες» να είναι υπέροχα στημένοι και να απειλούν πρώτοι στο 4ο λεπτό, όταν το μονοκόμματο σουτ του Τομιγιάσου εξουδετερώθηκε από τον Ορτέγκα.

Το man to man του Χόλντινγκ στον Χάαλαντ έμοιαζε miss match, αλλά ο Άγγλος ήταν εξαιρετικός. Έχασε τον Νορβηγό στο 9’ αλλά ο Τέρνερ έκανε την δουλειά του, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 40’, με τον Χάαλαντ όμως να μην γίνεται επί της ουσίας επικίνδυνος, έχοντας και πολλές χαμένες μονομαχίες στο εναρκτήριο 45άλεπτο.

Ενδιάμεσα, μεσολάβησε ένα πολύ ωραίο σουτ από τον θετικότατο Λεάντρο Τροσάρ, που επίσης έβγαλε ο Ορτέγκα, στο 20ο λεπτό, ενώ η καλύτερη στιγμή των «γαλάζιων» έλαβε χώρα στο 25’, όταν ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Ντε Μπρόινε κατέληξε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Αμερικάνου γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου δημιουργήθηκε και πάλι από τον Τροσάρ, με τον Ενκέτια να μην καταφέρνει να βρει εστία από πλεονεκτική θέση στο 33’, για να φτάσουμε στη «λευκή» ισοπαλία της ανάπαυλας, πράγμα οξύμωρο για εντός έδρας ματς της Σίτι, που μετρούσε 40 γκολ στα 9 τελευταία παιχνίδια της στον θεσμό.

Από εκεί και πέρα, ήταν δεδομένο πως ο Πεπ Γκουαρδιόλα θα προσπαθούσε να αφυπνίσει τους ποδοσφαιριστές του, αλλά ο Αρτέτα τον… ξέρει. Τον περίμενε, είχε προετοιμάσει την ομάδα του και κάπως έτσι, προέβη αμέσως σε αλλαγές, με τον Σαλιμπά να αντικαθιστά τον Χόλντινγκ που πήρε κίτρινη κάρτα και τον Λοκόνγκα να παίρνει την θέση του Τόμας Πάρτεϊ, για αδιευκρίνιστο λόγο.

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά, η Σίτι προσπάθησε να απειλήσει, αλλά οι Λονδρέζοι έμοιαζαν διαβασμένοι, ακόμη και για την αλλαγή του Άλβαρες στην θέση του Μαχρέζ, με τη συμπλήρωση μίας ώρας να έχει κάνει την εμφάνισή της.

Ωστόσο, σε μία ανυποψίαστη στιγμή, ο Χούλιαν Άλβαρες σούταρε στο δοκάρι στο 65’, η μπάλα γύρισε στον Γκρίλις, αυτός έδωσε στον Άκε, και από το πουθενά οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, σε ένα «σπάνιο» γκολ του κεντρικού αμυντικού τους.

Η Άρσεναλ δεν κατέρρευσε, αλλά προσπάθησε να αντιδράσει αμέσως, έχοντας μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ενκέτια με την… σέντρα. Η «τριπλή» αλλαγή του Μικέλ Αρτέτα βοήθησε, αλλά η Σίτι «πάγωσε» τον ρυθμό.

Δύο καλές στιγμές από το 80’ και μετά κατέληξαν στον Ορτέγκα και με το τελικό 1-0, η Άρσεναλ κέρδισε τις εντυπώσεις, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι την πρόκριση στην φάση των

11:47
Σε δίωρη στάση εργασίας κατέρχονται οι χαμηλόμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι της Ισότητας

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.