Μεγάλες νίκες για τις εθνικές μας ομάδες μπάσκετ ανδρών και γυναικών

Σπουδαίες νίκες για εθνικές μας ομάδες μπάσκετ, ανδρών και γυναικών.

Την πρώτη της νίκη στην προ-προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2025 πέτυχε η Εθνική Ανδρών, κερδίζοντας μία από τις πιο δυνατές ομάδες του ομίλου, την Ελβετία, με 71-63, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Ο επόμενος αγώνας για την ομάδα μας είναι εκτός έδρας, την ερχόμενη Κυριακή (03/07, 19:00) απέναντι στην Αυστρία, για την 6η αγωνιστική.

Στο 6' οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά πέντε πόντων (9-14), μετά το λέι απ από τον Kovac, με την Εθνική μας να μπαίνει μπροστά δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-16) με το καλάθι του Μουόσα, ενώ ακολούθησε τρίποντο από τον ίδιο καλαθοσφαιριστή (20-16). Μισό λεπτό πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου οι Ελβετοί προηγήθηκαν (20-21) με δίποντο του Martin, με τον Μιχαήλ να βάζει ξανά μπροστά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (22-21).

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 19' ο Τίγκας μετά από κλέψιμο έκανε το λέι απ και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (38-36), ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γιανναράς με βολές έκανε το 43-38. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Kazadi (43-30).

Ένα τρίποντο του Στυλιανού και ένα λέι απ από τον Τίγκα έδωσαν αέρα οκτώ πόντων (48-40) στην Εθνική μας στο 23’, διαφορά που υπήρχε και στο τέλος της τρίτης περιόδου που ολοκληρώθηκε λίγο μετά το καλάθι του Παντελή (54-46).

Ο Πασιαλής με λέι απ στο 31' έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (57-46), με τους Ελβετούς να πλησιάζουν στους πέντε (63-58) στο 34'. Τελικά, η διαφορά κρατήθηκε στα ίδια επίπεδα, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 17 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και την Εθνική μας να πετυχαίνει τη μεγάλη νίκη με σκορ 71-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 43-40, 54-46, 71-63

Κύπρος (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Μαντοβάνη 7 (1), Μιχαήλ 10, Μουόσα 6 (1), Παντελή 9, Πασιαλή 5, Κουμής, Σιμιτζής 5, Στυλιανού 14 (4), Τίγκας 13 (1)

Ελβετία (Ηλίας Παπαθεοδώρου)

Cotture 5, Fofana, Kazadi 17 (3), Mbala 4 (1), Zinn 7 (1), Kovac 5, Kozic, Martin 8 (1), Nzege 17 (1)

Άλλη μία επιτυχία για την Εθνική Κύπρου, καθώς κέρδισε και τον δεύτερο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Μικρών Χωρών της FIBA, αυτή τη φορά με 88-67 το Κόσοβο. Είχε προηγηθεί χθες το ροζ φύλλο με 81-62 κόντρα στη Νορβηγία.

Επόμενη αναμέτρηση για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι το Σάββατο 2 Ιουλίου, κόντρα στη Μάλτα που μαζί με την Εθνική μας, είναι οι μοναδικές αήττητες μετά από δύο αγώνες (σ.σ. κέρδισε σήμερα την Ανδόρα με 76-41). Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 18:30, ενώ προηγουμένως στις 16:00 θα παίξουν η Νορβηγία με το Κόσοβο.

Στα του αγώνα με το Κόσοβο, πέντε από τις καλαθοσφαιρίστριες της Εθνικής μας πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτες στο σκοράρισμα με 15 πόντους η Κασάπη και η Πηλακούτα, ενώ ακολούθησαν με 14 η Ράτσα, με 12 η Όρλοβιτς και με 11 η Ακαθιώτου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στην αρχή με 4-0, ενώ στο 9' ήταν πίαω έξι πόντους (17-11).  Με δύο βολές από την Πάγκαλος, λέι απ της Παπαϊωάννου και άλλες τρεις βολές της Ακαθιώτου έκλεισε την πρώτη περίοδο με έναν πόντο μπροστά στο σκορ (17-18).

Στο 12' η διαφορά ανέβηκε στους εννέα πόντους (17-26) μετά τις δύο πετυχημένες βολές από την Όρλοβιτς, η οποία πέτυχε και τον τελευταίο πόντο της περίοδου, επίσης, με βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την απόσταση στους επτά πόντους (33-40).

Το τρίποντο της Ακαθιώτου στο 24' έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (39-49), όσους ήταν και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (53-63). Το ροζ φύλλο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καπαρώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά κατά 11 πόντους (25 έναντι 14) για να έρθει η νίκη με 88-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 33-40, 53-63, 67-88

Kόσοβο (Fidan Shatri)

Daci 15, Halitaj, Kelmendi, Rrahmani, Tuhina 16 (2), Dekaj, Martinaj 2, Muhandri 1, Perquku 9, Rushiti 4, Shatri 17 (1), Thaqi 3

Κύπρος (Ηρακλής Πιττάκας)

Ακαθιώτου 11 (2), Κάσινη, Παπαϊωάννου 2, Στυλιανίδη 3 (1), Τόρλακ 8 (2), Χριστοδούλου, Κασάπη 15 (3), Κυπριανού, Όρλοβιτς 12, Πάγκαλος 8, Πηλακούτα 15, Ράτσα 14 (4)

Τελευταία Ενημέρωση: 01 Ιουλίου 2022 - 08:53

Τελευταιες Ειδησεις

28 Μαρτίου
Έκθεση ΟΗΕ: Η διαίρεση της Κύπρου εμποδίζει την απόλαυση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων από όλους τους κατοίκους

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.