Παγκόσμιο Κύπελλο: Με «ήρωα» Λιβάκοβιτς η Κροατία στα ημιτελικά, αποκλεισμός – σοκ για την Βραζιλία (Βίντεο)

Η Κροατία νίκησε την Βραζιλία στα πέναλτι (Κανονική διάρκεια 0-0, Παράταση 1-1) σε αγώνα για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου και προκρίθηκε για τα ημιτελικά, οπού εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ολλανδία – Αργεντινή, που θα γίνει στις 21:00.

Πρώτο ημίχρονο

H πρώτη μεγάλη φάση του πρώτου μέρος ήρθε στο εικοστό λεπτό, με μια συνεργασία Βινίσιους με Ριτσάρλισον με κατάληξη σουτ του πρώτου, να χτυπάει στα σώματα των Κροατών αμυντικών. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νεϊμάρ σταμάτησε ο Λιβάκοβιτς στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό. Ήταν ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ.

Δεύτερο ημίχρονο

Για δύο λεπτά συνεχόμενα η Βραζιλία απειλούσε την εστία του Λιβάκοβιτς όμως αυτός δεν νικήθηκε κάνοντας δύο τεράστιες αποκρούσεις. Ο Λιβάκοβιτς αποδείχθηκε «ήρωας» για ακόμη μία φορά, όταν έπιασε με το πόδι μια κόντρα της μπάλας από Κροάτη αμυντικό, που σίγουρα θα κατέληγε στα δίχτυα του. Αυτές ήταν οι σημαντικές φάσεις του δευτέρου ημιχρόνου και η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε με λευκή ισοπαλία, κάτι που οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Παράταση πρώτο ημίχρονο

Ο Μπρόζοβιτς έπειτα από εξαιρετική ενέργεια και πάσα του Κράμαριτς έστειλε την μπάλα άουτ στο εκατοστό λεπτό. Στο εκατοστό πέμπτο λεπτό ο Νεϊμάρ με δική του έμπνευση άλλαξε την μπάλα με τον συμπαίκτη και ντρίμπλαρε τον Λιβάκοβιτς, ανοίγοντας το σκορ για την Βραζιλία. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Παράταση δεύτερο ημίχρονο

Όπως ήταν και αναμενόμενο, οι Κροάτες είχαν τον έλεγχο του δεύτερου δεκαπενταλέπτου, προσπαθώντας να απειλήσουν με σέντρες του Πέρισιτς. Οι προσπάθειες των Κροατών ανταμείφθηκαν στο εκατοστό δέκατο έβδομο λεπτό όταν το σουτ του Πέτκοβιτς κόντραρε πάνω στον Μαρκίνιος και κατέληξε στα δίχτυα του Άλισον. Το ματς, λήγοντας 1-1, οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Πέναλτι

Η Κροατία πήρε την πρόκριση στα πέναλτι, με το σκορ να είναι 4-2.

11:47
Σε δίωρη στάση εργασίας κατέρχονται οι χαμηλόμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι της Ισότητας
09:04
Αυστηρές προειδοποιήσεις Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου κατά των οριζόντιων μέτρων
08:07
Σήμερα η απάντηση του ελληνικού δικαστηρίου για τον θάνατο της κόρης της Τζωρτζίνας Δασκαλάκη
07:04
Τίτλοι Ειδήσεων: Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
07:00
6η αγωνιστική πρωταθλήματος Cyta: Απόλλων - ΑΕΖ και Δόξα - Οθέλλος
06:47
Στο στόχαστρο του Ισλαμικού Κράτους οι "σταυροφόροι"
06:44
Αϊτή: Περισσότεροι από χίλιοι φόνοι μέσα σε 2 μήνες
06:19
Όλες οι ειδήσεις

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.