Έγραψε ιστορία στη Νέα Υόρκη η Μαρία Σάκκαρη-επική πρόκριση στα προημιτελικά του αμερικανικού όπεν

Μετά τα ημιτελικά του ρολάν γκαρός, η Μαρία Σάκκαρη έγραψε ιστορία και στο αμερικανικό όπεν καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της στα προημιτελικά του τελευταίου γκραν σλαμ της χρονιάς. Η Ελληνίδα τενίστρια μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι το οποίο διήρκησε τρεισίμιση ώρες και ολοκληρώθηκε στις δύο τα ξημερωμάτα τοπική ώρα, επικράτησε της Μπιάνκα Αντρέσκου με 2-1 (6-7(2), 7-6(6), 6-3) και σφράγισε το εισιτήριο για τις οκτώ καλύτερες του τουρνουά. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο αγώνας ήταν ο μεγαλύτερος σε διάρκεια στην ιστορία της διοργάνωσης στο γυναικείο ταμπλό.

Στο πρώτο σετ, παρά το γεγονός ότι η Αντρέσκου προηγήθηκε με 4-1, η Σάκκαρη βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, περιόριζοντας τα λάθη της και αφού αρχικά ισοφάρισε σε 4-4, οδήγησε το σετ στο ται μπρέικ. Η 26ετων Ελληνίδα, ξεκίνησε με διπλό λάθος με την Καναδή να είναι πιο ψύχραιμη στους κρίσιμους πόντους και να κάνει το 1-0 με 7-2.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με τις δύο τενίστριες να λύνουν και πάλι τις διαφορές τους στο ται μπρέικ. Παρά το γεγονός ότι η Ελληνίδα τενίστρια είχε τρείς ευκαιρίες να κλείσει το σετ, οταν βρέθηκε μπροστά με 6-3, η αντίπαλος της κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6. Η Σάκκαρη όμως, δεν έχασε τη ψυχραιμία της και αφού πήρε τους δύο επόμενους πόντους, ισοφάρισε σε 1-1 με 8-6. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, η Αντρέσκου, έδειχνε επηρεασμένη από το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε στον προσαγωγό, με την Ελληνίδα τενίστρια να φθάνει στη σπουδαία νίκη πρόκριση με 6-3.

Είναι η πρώτη φορά που η 26χρονη Σάκκαρη προκρίνεται στους «8» του Αμερικανικού Όπεν,. Επόμενος αντίπαλος για μια θέση στα ημιτελικά η Τσέχα Καρολίνα Πλίσκοβα, που νίκησε τη Ρωσίδα Αναστασία Παβλιουτσένκοβα με 2-0 και προκρίθηκε στην οκτάδα του Αμερικανικού Όπεν για τέταρτη φορά στην καριέρα της.

Τελευταία Ενημέρωση: 07 Σεπτεμβρίου 2021 - 10:23