Ήττα για την Εθνική γυναικών

Την ήττα με 4-1 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα Γυναικών από τη Λευκορωσία στο Μινσκ, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο αγώνας που έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο Δυναμό Μινσκ, αφορούσε την πρεμιέρα της διοργάνωσης για τον τρίτο όμιλο της Ευρωπαϊκής Ζώνης.

Πρώτο γκολ για την Εθνική μας σε επίσημη διοργάνωση. Στο 57ο λεπτό η Άντρη Βιολάρη μετά από ατομική ενέργεια και μακρινό δυνατό σουτ σκόραρε για την Κύπρο. Ομολογουμένως ήταν ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση γκολ από την διεθνή μας επιθετικό.

Προσπάθησε η ομάδα μας, είχε σπουδαία ευκαιρία με την Φρίντα στο 23ο λεπτό να φτάσει στην ισοφάριση και στο δεύτερο ημίχρονο πέραν από το γκολ της Βιολάρη, είχαμε άλλες δύο πολυ καλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε και το τελικό σκορ είναι βαρύ για την Εθνική μας σύμφωνα με την παρουσία της και τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Η εξέλιξη του σκορ: (Kozyupa 6', Shuppo 45+4 πεν., Pilipenko 51', Shlapakova 59' / Βιολάρη 57')

Κύπρος: Κουζάλη, Ιωάννου, Σιακαλλή, Σάββα, Νεοφύτου (68' Χ. Χαραλάμπους), Μιχαήλ (77' Ανδρέου), Μαρία Παναγιώτου, Γεωργίου (Αδάμου 68'), Αριστοδήμου (46' Παπαδοπούλου), Φρίντα, Βιολάρη (88' Μαρινέλλα Παναγιώτου).

«Δεν έχω παράπονο από τις προσπάθειες που κατέβαλαν οι ποδοσφαιρίστριες μας, κυνηγήσαμε το καλύτερο σε αυτό το νέο ξεκίνημα και σίγουρα το σκορ είναι βαρύ και άδικο για την ομάδα μας.

Δεχτήκαμε εύκολα γκολ σε καθοριστικά διαστήματα του αγώνα και δεν αξιοποιήσαμε τις δικές μας σημαντικές ευκαιρίες. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και επικεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι με τη Τσεχία», δήλωσε ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Άγγελος Τσολάκης μετά τη λήξη του σημερινού αγώνα.

Πρώτη παρουσία για την Κωνσταντίνα Κουζάλη κάτω από την εστία της Εθνικής μας.

Στον ίδιο όμιλο συμμετέχουν επίσης Ολλανδία, Τσεχία και Ισλανδία και αργότερα σήμερα θα διεξαχθεί ο αγώνας Ολλανδία - Τσεχία.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα, ο επόμενος αγώνας της Εθνικής μας είναι στη Τσεχία και θα διεξαχθεί στις 21 Σεπτεμβρίου στο Stadion u Nisy του Λίμπρετες. Την ίδια ημέρα θα διεξαχθεί ο αγώνας Ισλανδία – Ολλανδία.

ΠΗΓΗ:ΚΟΠ

Τελευταία Ενημέρωση: 18 Σεπτεμβρίου 2021 - 07:29

Τελευταιες Ειδησεις

29 Μαρτίου
Αϊτή: Περισσότεροι από χίλιοι φόνοι μέσα σε 2 μήνες
06:19
Σήμερα η απόφαση του ελληνικού δικαστηρίου για την υπόθεση βιασμού 12χρονης στον Κολωνό
28 Μαρτίου
Έκθεση ΟΗΕ: Η διαίρεση της Κύπρου εμποδίζει την απόλαυση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων από όλους τους κατοίκους

Video on Demand

Η υπηρεσία ΡΙΚFLIX δίνει την ευκαιρία στους τηλεθεατές που κατέχουν έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες υποστηρίζουν την εφαρμογή της υβριδικής τηλεόρασης (HbbTV) με την χρήση του κόκκινου κουμπιού -που βρίσκεται στο κάτω μέρος του τηλεκοντρολ-να μεταφέρονται σε διαδυκτιακό περιβάλλον απο όπου μπορούν να παρακολουθήσουν εταιροχρονισμένα τα προγράμματα του ΡΙΚ.

Όταν κάποιος τηλεθεατής είναι συντονισμένος στις συχνότητες τις Επίγειας Ψηφιακής Πλατφόρμας (DVB-T) του ΡΙΚ και παρακολουθεί ΡΙΚ 1 , ΡΙΚ 2 ή ΡΙΚHD και ο δέκτης του υποστηρίζει την εν λόγω εφαρμογή στο κάτω μέρος της οθόνης του θα παρουσιαστέι για λίγα δευτερόλεπτα ένα εικονίδιο που θα τον καλέι να πατήσει το κόκκινο κουμπί. Πατώντας το κόκκινο κουμπί εισέρχεται στην πλατφορμα ΡΙΚFLIX. Σε περίπτωση που ο τηλεθεατής θέλει να επανέλθει στην ζωντανή ροή εκπομπής θα πρέεπι να ξαναπατήσει το κόκκινο κουμπί.